A kormányzati tervek és a lakossági várakozások közötti legnagyobb eltérés a program-időtáv, illetve a program tervezhetősége kapcsán mutatkozik. A kampányszerűen meghirdetett támogatási programmal szemben a lakosság egy kiszámítható, tervezhető, több éven át fenntartott programot látna szívesebben. A válaszadók döntő többsége hasznosnak tartaná, ha több lépcsőben, szakaszosan tudná elvégezni a felújítást néhány év alatt.
Ugyanakkor egyetértés mutatkozik a kormányzati tervekkel abban, hogy a programot szociálisan célozni kell, a program legyen összekötve energetikai megtakarítással, legyen a programban vissza nem térítendő támogatási rész is.
A felmérés azt mutatja, hogy a felújításban gondolkozók csupán ötöde vágna bele a felújításba állami támogatás nélkül.
Az új otthonfelújítási program az Európai Unió RePowerEU forrásából valósul meg. Ennek követelményeihez kapcsolódik a meghatározott keretösszeg, az energetikai célzás, a kötelező minimum megtakarítás, az szakértői közreműködés és az alacsonyabb jövedelműek támogatása.
Kérdőívünkre az elmúlt két hét során 925 válasz érkezett.
A válaszadók 93 százaléka nyilatkozott úgy, hogy tervez valamilyen energiahatékonysági korszerűsítést az otthonában a közeljövőben. A válaszadók 79 százaléka azonban csak állami támogatással vágna bele egy ház- vagy lakáskorszerűsítésbe. Mindez azt mutatja, hogy nagy igény van az otthonok korszerűsítésének a támogatására, hiszen sokan kezdenének bele, azonban csak a háztartások kevesebb mint negyede tenné meg ezt állami támogatási lehetőség nélkül.
A várható támogatás csak azok számára lesz elérhető, akik olyan 1990 előtt épült családi házat vagy ikerházat korszerűsítenének, amelybe be van vezetve a gáz. A felújítás során minimum 30 százalékos energiahatékonyság-növekedést kell elérni az ingatlanon, amit előtte és utána készült energetikai tanúsítvánnyal kell bizonyítani. Ehhez vélhetően a legtöbb házban többféle munkálatot is el kell végezni.
Rákérdeztünk arra, hogy ki milyen felújítást végezne. Az alábbi ábrán látható, hogy a legtöbben szigetelnének, és emellett sokat cserélnék ki a nyílászárókat, az elavult fűtési rendszert.
Ugyanakkor a válaszadók 76 százaléka úgy vélte, hogy jó lenne, ha a támogatást bármilyen felújítási munkára igénybe lehetne venni, hasonlóan a korábbi lehetőséghez. A bejelentett otthonfelújítási támogatás azonban – egybecsengve a szakmai szervezetek javaslataival – kizárólag energetikai beruházásokra lesz kérhető.
A válaszolók 87 százaléka viszont egyetért abban, hogy ne csak a gyermeket nevelő/vállaló családok számára legyen nyitott a támogatás – ez egybecseng a múlt héten bejelentett programmal.
A támogatási forma iránt igényre is kíváncsiak voltunk: a válaszadók 39 százaléka tartotta megfelelőnek a kamattámogatott hitellel kombinált vissza nem térítendő támogatást. Ugyanakkor 60 százalékuk csak vissza nem térítendő támogatást szeretett volna.
A várhatóan júniusban induló támogatási programban a kombinált megoldás lesz elérhető, amelyben 2,5-3,5 millió forint között változhat ezek aránya. A maximum támogatási összeg 6 millió forint lehet, és szükséges lesz 1 millió forint körüli önerő.
A válaszadók 68 százaléka gondolja úgy, hogy kapjon több támogatást, aki szociálisan rászorult, 74 százalékuk több támogatást adna azoknak a háztartásoknak, amelyek a beruházással nagyobb energiamegtakarítást tudnak elérni. Ebből az első feltétel szerepel a bejelentett programban, hiszen a hitel és a támogatás arányát meghatározza majd, mekkora az átlagjövedelem az országoshoz képest abban a járásban, amelyben az igénylő család él. Ez azt jelenti, hogy az alacsonyabb jövedelműek nagyobb összegű támogatásra számíthatnak, mint a tehetősebbek.
A várható otthonfelújítási programot meghatározott összegű, 108 milliárd forintos kerettel fogják kiírni, amely a kormány számításai szerint körülbelül 20 ezer családi ház, ikerház beruházásaira lesz elegendő, tehát minden bizonnyal hamar elfogy majd a pénz a pályázat megjelenését követően.
Válaszadóink olyan támogatásra szavaztak, amely határidő nélkül, de legalább 2 évig rendelkezésre áll, valamint 85 százalékuk hasznosnak tartana egy olyan támogatási programot, amely lehetővé tenné, hogy szakaszosan, több lépcsőben, néhány év alatt lehessen megvalósítani a lakóépületek mélyfelújítását (szigetelés, nyílászáró-csere, fűtéskorszerűsítés).
Az új otthonfelújítási program pontos indulási ideje és további részletei még nem ismertek, azokat a kiírás előtt még társadalmi vitára bocsájtja a kormány.
Most ezeket a feltételeket hozták nyilvánosságra:
|
Cikkünk alatt pdf-ben letölthető a teljes kutatási összefoglaló.
Korábban számos cikkben foglalkoztunk az EU-s RePowerEU támogatással, illetve azzal, más tagállamok miként használják fel az uniós pénzeket:
- Talán lassan megindulhatnak az EU-s felújítási támogatási források
- Jövőre új otthonfelújítási támogatás jöhet
- Sokkal több forrás kellene az lakóépületek korszerűsítésére
- Ilyen lakossági épületenergetikai pályázat jöhet EU-s forrásból
- Mások így korszerűsítenek EU-s pénzből
- Így is fel lehet használni az uniós forrásokat lakáskorszerűsítésre