A fejlesztés alatt álló újlakások darabszáma és átlagos négyzetméterára Magyarországon Forrás: MNB Lakáspiaci jelentés 2020. november

MNB: Az otthonteremtési kedvezmények adhatnak támaszt a lakáspiacnak

2020.11.23. Írta:

Az otthonteremtési kedvezmények új lendületet adhatnak a lakáspiacnak, keresleti oldalról például a gyermekeseknek szóló otthonfelújítási program és az illetékmentes lakásvásárlás, kínálati oldalról pedig az 5 százalékos áfa visszavezetése az új lakások vásárlására nyújt támaszt 2021-től - mondta Nagy Tamás, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) főosztályvezetője, a jegybank novemberi Lakáspiaci jelentését bemutató online sajtótájékoztatóján hétfőn Budapesten.

Kiemelte: a munkaerőpiaci kilátások romlása és a jövedelmi helyzet bizonytalansága a második negyedévben érdemben visszafogta a lakások iránti keresletet, a tranzakciók száma a mélypontot jelentő áprilisban csaknem 60 százalékkal csökkent, a nyári hónapokban azonban már éves alapon bővülés volt tapasztalható.

Budapesten a második negyedévben 2,5 százalékkal csökkentek az árak éves alapon és a harmadik negyedévi előzetes számok szintén visszaesést (0,3%) mutatnak - hangsúlyozta Nagy Tamás utalva arra, hogy 2013 óta nem volt példa erre.

A Budapesten és vidéken értékesítés alatt álló, épülő vagy tervezett új lakások megoszlása a várható átadás tárgyévhez viszonyított ideje szerint (Adatforrás: ELTINGA Lakásriport)

Újdonság, hogy a bérleti piacon március és szeptember között 60 százalékkal bővült a kiadó ingatlanok száma, ami a turisztikai hátterű rövidtávú bérletek visszaesésével függ össze - jegyezte meg a főosztályvezető. A lakbérek ugyanebben az időszakban Pest belső kerületeiben 11,3 százalékkal mérséklődtek, míg országos szinten összességében 6,9 százalékos volt a csökkenés.

A lakáspiac kínálati oldalát nézve megfigyelhető, hogy egyre kevesebb számban jelennek meg új építések - összegezte Nagy Tamás. Az új engedélyek kibocsátása a harmadik negyedévben a fővárosban és országos szinten is érdemben csökkent, 80 százalékot meghaladó mértékben, illetve közel 50 százalékkal az elsőző év azonos időszakához mérten. Az új átadások az első félévben még pozitív pályán voltak, nem utolsó sorban a korábbi fejlesztések csúszásai miatt is, a harmadik negyedévben azonban már ebben a szegmensben is látható volt a lassulás - mondta.

A kiadott lakásépítési engedélyek és az átadott új építésű lakások száma (Adatforrás: KSH)

Az átadott új építésű lakások száma 2020 első három negyedévében 25 százalékkal nőtt éves összevetésben, ami azonban főként a korábban 2019 végére tervezett, nagy volumenű átadások egy részének 2020-ra történő csúszásából adódott. A kiadott lakásépítési engedélyek száma mintegy 37 százalékkal csökkent éves alapon, és előretekintve a lakásépítési aktivitás mérséklődését mutatja, hogy a társasházi lakásfejlesztők 2020 harmadik negyedévében Budapesten csupán mintegy 290 fejlesztés alatt álló új lakás értékesítését kezdték meg, ami csaknem tizede a korábbi években tapasztalt negyedéves átlagnak - olvasható az elemzésben.

A fejlesztési aktivitás csökkenése mögött a koronavírus-járvány hatásai mellett Nagy Tamás szerint a lakásáfakulcs 2019 végén tötént visszaemelése és a rozsdaövezeti szabályozás miatti bizonytalanság áll.

A fejlesztés alatt álló újlakások darabszáma és átlagos négyzetméterára Magyarországon (Adatforrás: ELTINGA Lakásriport)

Az MNB szerint az ideiglenes, 5 százalékos lakásáfa kulcs visszavezetése 2021-től 20 ezer új lakás árában okozhat csökkenést. Nagy Tamás ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az MNB Lakás- és Ingatlanpiaci Tanácsadó Testülete szorgalmazná a kedvezmény hosszabb távra történő bevezetését, ugyanis annak átmeneti jellege minőségi és kapacitásbeli problémákat is okozhat. A Lakás- és Ingatlanpiaci Tanácsadó Testület véleménye szerint a kedvezményes lakásáfa tartósabb bevezetése ugyanakkor a hosszú távon kiszámítható piaci környezet megteremtésével támogatná új építőipari kapacitások kiépítését.

A jelentés megállapítása szerint a meglévő támogatási konstrukciók, a CSOK és a lakossági hitelállomány 11 százalékát kitevő babaváró hitelek a járvány alatt is jelentősen hozzájárulnak a lakáspiaci kereslet fenntartásához. Az MNB kérdőíves felmérése alapján a babaváró hiteladósok háromnegyede valamilyen lakáscél megvalósítását finanszírozza a kölcsönből, amíg a második negyedévben a lakáshitelek ötöde kötődött a CSOK-hoz. A Kormány által bejelentett, 2021. január 1-től induló új otthonteremtési kedvezmények a következő év elejétől további érdemi támaszt adhatnak a lakáspiaci keresletnek, addig azonban kivárás jellemezheti a piacot. A lakásállomány megújulását Budapesten és a nagyobb vidéki városokban hosszú távon a rozsdaövezeti kedvezményes áfa segítheti.

Nagy Tamás arra is kitért, hogy a társasházak körében végzett felmérésük alapján a lakások 50 százaléka felújításra szorul, ezek több mint háromnegyedét három éven belül tervezik is rendbe hozni. Sok társasháznál a járvány miatti korlátozások miatt nem tudtak belevágni a felújításokba -mondta. Hozzátette: a megkérdezett társasházak több mint negyede jelezte, hogy fizetési problémákat tapasztaltak a járvány miatt a lakástulajdonosoknál.

A teljes Lakáspiaci jelentés itt olvasható: https://www.mnb.hu/kiadvanyok/jelentesek/lakaspiaci-jelentes/lakaspiaci-jelentes-2020-november 

Forrás: MNB, MTI

Hírek archivum