Funkciók

Könyvünk lakóépületekkel foglalkozik. A fenntartható lakás mérete a magyar lakhatási szokásoknak megfelelően ma 27-32 m2/fő, Dánia esetében ez az érték 60 m2/fő. Az EU a szociális lakás maximális méretét  4 fős háztartások esetén 130 m2-ben jelöli meg. Lehet ennél nagyobbat építeni, de az már nem szociális lakás. Egyedülálló  lakók fajlagosan nagyobb alapterületet  használnak. A fenntartható lakás funkciói egy lakótelepi lakással összevetve elsősorban arányaiban különböznek. Lehetőséget kell nyújtsanak a főzéshez, az élelmiszer, ivóvíz és energia tárolására, azaz a kiszolgáltatottság mérséklésére. Az építészeti kialakításnak törekednie kell az épületburok zártságára, a zsilipelésre. Fontos  szempont a lakás funkcionális elrendezésében a tűzközpontúság elve. Jó, ha az épülethez csatlakozik naptér, télikert. A hagyományos parasztház egy korának megfelelő, fenntartható  épületnek mondható, funkcionális elrendezése tökéletes. A tradicionális építészetből meríthetünk, mai komfortigényünknek  és funkcionális szükségleteinknek megfelelően alkalmazva mintáit. A legfontosabb alapelv, hogy az épület valós szükségleteinket legyen képes kielégíteni. Hogy hol van ez a határ, az egyénenként változó, de globálisan és lokálisan azt a Föld eltartóképessége és a rajta osztozó emberiség létszáma határozza meg (ökológiai lábnyom és társadalmi részesedés számítása).
Lakóházak tervezése nem egyszerű feladat. Ha jól akarjuk megtervezni, akkor olyan térelrendezést kell megvalósítani, ami „vendéglőként”, „kórházként”, „irodaként” és persze kényelmes otthonként is funkcionál.
A jellemző helyiségeket a következő csoportokba szoktuk sorolni:
• nappali,  vagy  közösségi terek (előtér, nappali,  étkező, konyha*),
• intim terek (hálószoba, fürdőszoba, ezeket összekötő közlekedő),
• kiszolgáló,  vagy  üzemi  helyiségek (konyha*, kamra,  gépészeti tér,  vendég WC,
garázs,
• egyéb terek (pl. iroda, könyvtár, stb).
A  helyiségcsoportok  blokkokba,  zónákba szervezése mindenképpen  előnyös. A nappali és intim terek jellemző használata nagyon eltérő. Míg a nappali terek inkább „vendéglő”  jellegűek, addig az intim  terek lehetőséget adnak a szeparálódásra, a „kórház”  funkció kielégítésére. A kiszolgáló helyiségek méretének tervezése előtt tisztába kell lenni a ház gépészetének és gépészeti berendezéseinek térigényével.  A megújuló energia hasznosításának elterjedésével egyre gyakrabban van újra igény külön gépészeti térre. A megújuló energiák ugyanis jellemzően „kis energiasűrűségű” energiák, így a gyűjtés, tárolás térigényét (pl. napkollektoros rendszer melegvíz tárolója) biztosítani kell. Biomassza kazánok tervezése esetén javasolt külső-belső kapcsolattal ellátott gépészeti terek tervezése, amelyek kényelmesebb, ugyanakkor tiszta üzemeltetést tesznek lehetővé.

 
2.1-1 ábra: A nappali (zöld), intim (piros) zónákat tömbösítve érdemes megtervezni. (terv: Medgyasszay Péter)

A fenntarthatóság szempontját is figyelembe véve fontos, hogy a házak többféle igényt tudjanak kielégíteni. Gyakori hiba, hogy a tereket  úgy soroljuk egymáshoz, hogy ami a tervezés adott pillanatában a család igényeit legjobban kielégíti. Egy ház azonban hosszú élettartamú. A Magyarországon gyakori saját tulajdonú házak/lakások esetén egy-egy  ingatlan a család több életfázisát is ki kell(ene) szolgálja. Akkor is gazdaságosan kell tudni használni amikor még nincsenek gyerekek, amikor kicsik és együtt szeretnének játszani, amikor saját intim térre vágynak, vagy amikor önálló életük első lépéseit teszik meg. Ajánlott ezért a tereket úgy tervezni, hogy a helyiségek variálhatók legyenek. Az ábrán bemutatott  helyiségelrendezés esetén az előtérből a nappali zóna (nappali-étkező és a konyha) és a lépcsőn keresztül a tetőtéri szobák intim terei elkülönülten megközelíthetők. A nappali-étkező és a konyha akár négy részre is szétválasztható (külön konyha, étkező, nappali és egy plusz szoba a nappali bal oldali részének leválasztásával).

 

 
2.1-2 ábra: A lakóházak tereit úgy kell kialakítani, hogy minél többféle igényt ki tudjanak elégíteni. (terv: Medgyasszay Péter)

Nagyobb lakások, illetve házak esetén érdemes úgy tervezni, hogy igény esetén két lakást lehessen kialakítani az épületben. Ezzel a család újabb élethelyzetére, egy „fiatal” és egy „időslakás” kialakításának teremtjük  meg a lehetőségét. Manapság sok esetben a fiatalok nem akarnak szüleikkel egy házban élni, de a leválaszthatóság azért is hasznos, hogy a házat kevesebb ember, szűkebb alapterülettel is kompromisszumok nélkül tudja használni.

Megjelent: 6030 alkalommal Utoljára frissítve: 2014. december 16., kedd 06:04